آموزش Explorer

آموزش کامپیوتر ، پنجره ی Explorer
وقتی اجرای برنامه ی اینترنت اکسپلورر را آغاز می کنید ، پنجره ی اصلی مرورگر Explorer به طور خودکار گشوده می شود . این صفحه مجموعه ای از میله فرمانهای متفاوت را در خود دارد که شامل یک میله ی پنجره ی عادی ، محلی برای ، محلی برای مرور صفحه های وب و میله ی فرمانی در پایین پنجره ( میله ی فرمان وضعیت ) است . میله ی فرمان پایینی اطلاعات مربوط به انتقال صفحه ها و چگونگی ارتباط را نشان می دهد .
پنجره ی Explorer
1- میله ی عنوان
این میله ، عنوان صفحه ی جاری را نشان می دهد و مشخص می کند که ارتباط با اینترنت برقرار است یا به صورت مستقل از وب عمل می کنید .
2- میله ی پنجره ها
این میله ، پنجره های اصلی ، یعنی همان پنجره هایی را که دسترسی شما به همه ی امکانات Explorer را فراهم می کنند ، نشان می دهد .
3- دکمه های ثابت
این میله ی فرمان شامل همه ی امکاناتی است که برای سیر و جهت یابی در وب به آنها نیاز دارید .
4- میله ی نشانی
اینجا محلی است که باید نشانی سایت مورد نظرتان را تایپ کنید تا آن را ببینید .
5- میله ی پیوندها
این میله ی فرمان ، مجموعه ای از پیوندهای مربوط به سایت های مایکرو سافت را ارائه می دهد .
6- پنجره ی اصلی مرورگر
سایت هایی که می خواهید مشاهده منید ، در این محل به نمایش در می آیند .
میله ی فرمان شلوغ
برای آنکه فضای کافی برای دکمه های دیگر نیز در اختیار داشته باشید ، می توانید برچسبهایی را در میله ی فرمان Standard پنهان کنید . دکمه ی سمت راست را روی میله ی فرمان بزنید و در این پنجره ، Customize را انتخاب کنید . در خانه ی TEXT Options از پنجره ی Customize ، روی پیکان کلیک کنید و گزینه ی NO Text ,abels را انتخاب کنید . روی CLOSE کلیک کنید .
پنجره ی Explorer
7- دکمه ی GO
بعد از وارد کردن نشانی سایت ، با استفاده از این دکمه ، صفحه را درخواست می کنید .
8- میله ی وضعیت
این میله ، اطلاعاتی مربوط به عملیات جاری را نشان می دهد . برای مثال ،‌ظهور « Done » نشان دهنده ی آن است که صفحه ی درخواستی تان به مرورگر شما منتقل شده است ، یا اگر روی اَبَر پیوندی کلیک کنید ، نشانی URL مربوط به آن پیوند نمایان خواهد شد .
9- نماد ارتباط
وقتی که با شبکه ارتباط دارید ، این نماد ظاهر می شود .
10- پیکان حرکت به بالا
روی این پیکان ، کلیک کنید تا صفحه ی جاری به طرف بالا حرکت کند .
11- پنجره ی میله ی حرکت
این پنجره را بالا و پایین بکشید تا قسمت های دیگر صفحه ی جاری را فوری ببینید .
12- پیکان حرکت به پایین
روی این پیکان ، کلیک کنید تا صفحه ی جاری به طرف پایین حرکت کند .
میله ی فرمانهای مرورگر « اکسپلورر »
هنگام کار با مرورگر اکسپلورر ، بهتر است فقط از میله ی فرمان دکمه ای و استانداردی استفاده کنیم که به همین منظور تهیه شده است . این میله ی فرمان در قسمت بالائی پنجره ی اکسپلورر قرار دارد و شامل یک ردیف دکمه با نشانه های گرافیکی مختلف است . این دکمه ها ، میانبرهایی هستند که به کمک آنها می توانید راه خود را در وب سریعتر پیدا کنید . به همین دلیل صرف وقت برای آشنایی با این دکمه ها و مفهوم علائم موجود بر آنها بسیار سودمند است . هر یک از این نشانه ها در پنجره های اصلی نیز وجود دارند .
1- عقب ( Back )
صفحه ای را به نمایش در می آورد که قبلاً دیده اید .
2- جلو ( Forward )
صفحه ای را به نمایش در می آورد که پیش از کاربرد دکمه ی Back می دیدید .
3- توقف ( Stop )
انتقال صفحه را متوقف می کند .
4- تجدید ( Refresh )
صفحه ی جاری را تجدید می کند تا آخرین ویرایش آن را نشان دهد .
5- خانه ( Home )
صفحه ی خانگی پیش فرض را به نمایش در می آورد .
6- جست و جو ( Search )
قاب Search را در پنجره Explorer باز می کند . در این پنجره به امکاناتی دست می یابید که شما را در برقراری ارتباط با موتورهای جستجو یاری می دهد .
7- نشانی های مورد علاقه( Favorites )
قاب Favorites را در پنجره ی Explorer می گشاید تا بتوانید به سایت های مورد علاقه تان در وب سایت های مورد علاقه تان در وب دست یابید یا آنها را ایجاد و اداره نمایید .
8- سابقه ( History )
پاب History را در سمت چپ پنجره ی Explorer باز می کند . در این قسمت ، فهرست سایت هایی مشاهده می شود که قبلاً با استفاده از مرورگر اکسپلورر دیده اید و اگر روی هر یک از این سایت ها کلیک کنید به طور خودکار به آن سایت مربوط می شوید .
9- پست ( Mail )
پنجره ی گزینه های مربوط به پست الکترونیک را ارائه می دهد . قابلیت های این گزینه ها شامل گشودن یک پیام الکترونیک جدید و ضمیمه سازی نشانی صفحه ی جاری به پیامی جدید است .
10- چاپ ( Print )
صفحه جاری را چاپ می کند .
11- ویرایش ( Edit )
چنین امکانی را فراهم می کند که در خود متن یا با استفاده از یک ویرایشگر شبکه ، مثل Front Page ، کُد صفحه ی جاری را ویرایش کنید .
سفارشی کردن میله ی فرمان
شاید بخواهید که میله ی فرمانها را جا به جا کنید . برای حرکت دادن میله ی فرمان Links ، مکان نما را روی « دسته » ( سمت چپ میله Links ) قرار دهید و دکمه ی ماوس را پایین نگه دارید تا مکان نما به پیکانی دو سر تبدیل شود . سپس میله را به سوی محل خودتان « بکشید » .
راهنمایی های صفحه ی نمایش
اگر عملکرد هر یک از دکمه های موجود بر میله فرمان را فراموش کردید ، تنها کاری که باید انجام دهید کلیک کردن روی آن دکمه و تحمل چند پانیه انتظار است . پنجره ای ظاهر می شود که نام دکمه را در خود دارد .
ذخیره سازی مطالب
چنین امکانی وجود ندارد که با استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر صفحه هایی را در وب ایجاد کنید یا تغییراتی در صفحههای حاضر به وجود آورید . اما خیلی وقتها اطلاعات موجود در صفحه ی نمایش رایانه ی نظرتان را جلب می کند ، به طوری که می خواهید آنها رار برای بعد ذخیره کنید یا آنها را مطابق با کاربردهای شخصی خود ویرایش نمایید . اینترنت اکسپلورر شما را قادر می سازد تا متن و تصویر ، و فایل ها و برنامه های دیگر را در دیسک سخت رایانه تان ذخیره کنید . صفحه ی مورد نظرتان برای ذخیره سازی را باز کنید و برخی فنون تشریح شده در این بخش را اجرا نمایید .
1- ذخیره سازی یک صفحه
برای ذخیره کردن کل یک صفحه یا صفحه در دیسک سخت رایانه تان ، در میله ی پنجرهه ا ، روی File کلیک کنید و save As را انتخاب کنید .
نام فایل را در پنجره گفتگویی Save Web Page تایپ کنید و روی Save کلیک کنید .
ذخیره سازی تصاویر به عنوان زمینه ی نمایشگر
اگر یکی از صفحه های وب ، تصویر جالبی دیده اید ، با استفاده از E xplorer می توانید آن را مثل به عنوان زمینه ی نمایشگر ، به پس زمینه برنامه ی ویندوز تبدیل کنید . مرحله ی شماره ی ش2 ( صفحه ماقبل ) را دنبال کنید ، اما در پنجره ای که گشوده می شود ، Save As Wallpaper را انتخاب نمایید .
2- ذخیره سازی تصاویر
مکان نمای ماوس را روی تصویر مورد نظرتان قرار دهید و کلید سمت راست ماوس را بزنید تا پنجره ای نمایان پود .
گزینه ی Save Picture AS را انتخاب کنید و کلید سمت چپ ماوس را بزنید .
در پنجره گفتگویی Save pictuer ، پوشه ی دلخواهتان را بیابید تا فایل را در آن ذخیره کنید .
در شنجره ی File Name ، نامی را تایپ کنید و روی دکمه ی Save کلیک کنید .
انتقال فایل از صفحه به دیسک سخت
بسیاری از صفحه های وب ، فایل هایی مثل فایل های صوتی و تصویری یا چند رسانه ای و فایل های PDF ( مخفف Portable Document Files و به معنی فایل اسناد قابل انتقال . با برنامه Acrobat Reader می توان این فایل ها را مرور کرد ) یا برنامه های رایانه ای را در خود نگه دارند . به طور معمول ، این امکان وجود دارد که چنین فایل هایی را نیز در دیسک سخت رایانه ذخیره نمود . برای ذخیره کردن یک فایل ، مرحله ی شماره ی 2 ( بالای صفحه ) را دنبال کنید و در پنجره ی گشوده شده ، گزینه ی save Target AS را انتخاب نمایید . این گزینه در پنجره فعال می شود . برای مرور یا اجرای فایل هایی که ذخیره می کنید ، به نرم افزار مناسبی نیاز خواهید داشت .
حرکت میان صفحه ها
مرور وب یا « سیر » در آن همان فرآیند گشودن صفحه در یک مرورگر ، تشخیص عوامل « فعال » صفحه و استفاده از آن عوامل برای دستیابی به صفحه ای دیگر است .
استفاده از میله ی نشانی
بعد از برقراری ارتباط با کارگزار اینترنتی و فعال شدن مرورگر اینترنت اکسپلورر ، صفحه خانگی پیش فرض شما به طور خودکار ، در پنجره ی مرورگر باید صفحه ای از مایکرو سافت یا صفحه ی خانگی کارگزاران باشد . در این صفحه ، ممکن است اطلاعات مفیدی برای کاربران تازه کار وارد وجود داشته باشد . اما پس از مدت کوتاهی ترجیح خواهند داد که از این صفحه خارج شوید و سایت دلخواه خود – شاید سایت شرکت خودتان یا سایتی پر از اخبار بین المللی – را ببینید . برای این منظور ، شما نشانی چند سایت از سایت های مورد علاقه تان را بیائرید و برای دستیابی به این سایت ها ، دستورات زیر را دنبال نمایید .
2- وارد کردن نشانی
الا متوجه نقطه ی چشمک زنی در میله ی نشانی می شوید که نشان می دهد همه چیز برای تایپ کردننشانی جدید آماده است . نشانی را ، مثل تصویر رو به رو ، وارد کنید و مواظب باشید که در املای کلمات و درج نشانه های سجاوندی اشتباه نکنید .
3- برقراری ارتباط با سایت
بلافاصله پس از وارد کردن نشانی ، مکان نمای ماوس را روی دکمه ی GO – واقع در سمت راست میله ی نشانی – قرار دهید و یک بار کلیک کنید .
به جای این کار کلید Enter را نیز می توانید بزنید .
چند لحظه منتظر بمانید تا ارتباط رایانه ی شما با رایانه ی دوردستی که فراخوانده اید برقرار شود . اگر به اطلاعات موجود در میله ی وضعیت ( Status bar ) پایین صفحه ی مرورگر توجه کنید ، می توانید پیشرفت فرآیند مربوط به این ارتباط را پیگیری نمایید . بلافاصله پس از برقراری ارتباط ، خواهید دید که اطلاعات موجود در پنجره ی مرورگرتان تغییر می کند . وقتی کلمه ی Done در میله ی وضعیت ظاهر می شود ، همه ی صفحه به رایانه ی شما منتقل شده است .
4- ویرایش نشانی
اگر در تایپ نشانی اشتباه کردید یا متوجه شدی که نشانی وارد شده نشانی سایت موردنظرتان نیست ، نگران شوید . با استفاده از یک واژه پردازشگر ، به راحتی می توانید اشتباهاتتان را ویرایش کنید .
مکان نمای ماوس را بعد از حرکت حرف یا علامتی قرار دهید که می خواهید آن را عوض کنید و کلید ماوس را یکبار بزنید . با این کار ، همه ی نشانی برجسته می شود . مثل شماره ی 1 .
دوباره کلیک کنید . مکان نما به حالت چشمک زن در می آید . حالا می توانید از صفحه کلید استفاه کنید و هر تغییری را در متن اعمال نمایید .
وقتی نشانی اصلاح شد ، روی دکمه GO کلیک کنید یا کلید Enter را بزنید .
مشکلی در ارتباط وجود دارد ؟
علتهای فراوان و گوناگونی وجود دارند که سبب می شوند در ارتباط شما با سایت مورد نظرتان اختلال ایجاد شود . گاهی رایانه های خدماتی فعال نیستند و نمی توان به آنها دست یافت . اگر به این دلیل نتوانید ارتباط برقرار کنید ، باید مدتی منتظر بمانید و دوباره تماس بگیرید . اما این انتظار ممکن است چند ثانیه تا چند ساعت طول بکشد . عامل دیگری که می تواند سبب اختلال شود ، اشتباه شما در تایپ کردن نشانی است . املاء و نشانه گذاریهای نشانی را بررسی کنید و توجه داشته باشد که حرف یا علامت اضاف ه ای در آن نباشد . هر اشتباه جزئی و کوچکی در نشانی مانع برقراری ارتباط می شود .
پیگیری پیوندها در میان صفحه ها
پیوندها پایه های اصلی شبکه ی گسترده جهانی اند و با پیگیری آنهاست که شما می توانید ، بدون اینکه مجبور باشید هر بار نشانه ی جدیدی را وارد کنید ، از صفحه ای به صفحه ی دیگر بروید . ظاهر پیوندها بسیار متنوع است یادگیری شیوه هایی برای تشخیص اشکال گوناگونآنها به شما کمک می کند تا بیشترین بهره را از وب ببرید . پیوندهای اَبَرمتنی رایجترین شکل پیوندهاست ، که مانند متنی در صفحع ظاهر می شوند . اما دکمه های گرافیکی و تصاویر دیگر نیز به شکل روز افزونی در صفحه ها به کار می روند تا شما را به شماهده ی صفحه های دیگر ترغیب کنند . در سایت Dorling Kinderley ، از هر نوع پیوندها استفاده می شود سعی کنید نوعهر یک از پیوندهایی را که در اینجا تشریح شده اند شناسایی کنید و با استفاده از دستورات زیر ، آنها را دنبال نمایید .
استفاده از پنجره ی جدید
وقتی مشغول مرور وب هستید ، باز کردن صفحه ای در یک پنجره مرورگر جدید – به طوری که دو یا چند پنجره ی مرورگر گشوده را به طور همزمان داشته اشید – می تواند مفید باشد . بدین ترتیب ، در حالی که صفحه ای به رایانه ی شما منتقل می شود ، می توانید به شناسایی و مرور صفحه ای دیگر ادامه دهید . برای گشودن هر پیوند در یک پنجره ی مرور گر جدید ، مکان نمای ماوس را روی پیوند قرار دهید ، کلید سمت راست ماوس را بزنید و در پنجره ای که گشوده می شود ، گزینه ی Open Link in New Window را انتخاب کنید .
تشخیص دکمه های ویژه ی حرکت در سایت
در بسیاری از سایت ها ، دکمه هایی دیده می شود که طرح های گرافیکی دارند و ابزارهای اصلی سیر و حرکت در گوشه و کنار آن سایت ها هستند . این دکمه ها اغلب در قسمت بالا ، پایین یا در کناره های صفحه ظاهر می شوند .
مکان نمای ماوس را روی چند دکمه ی متفاوت حرکت دهید .
هر جا که مکان نما به « دست » تبدیل شد ، پیوندی از آن تصویر وجود دارد .
اگر می خواهید پیوند خاصی را دنبال کنید ، کلید ماوس را یکبار فشار دهید .
تشخیص پیوندهای تصویری
بعضی از سایت ها طراحی هوشمندانه ای دارند ، برای ایجاد پیوند از « نقشه » های تصویری استفاده می کنند . این نقشه ها مانند تصویر مستقلی در صفحه ظاهر می شوند که از قسمت های مختلف آن می توان با نقاط گوناگون ارتباط ( پیوند ) برقرار کرد . این تصاویر اغلب ضمائم متنی ندارند تا بتوان از آنها مانند تابلوهای راهنمایی استفاده کرد که مسیر حرکت را واضح و مستقیم نشان می دهند . برای شناسایی این پیوندها ، نیز باید مکان نمای ماوس را روی تصاویر حرکت دهید و ببینید که شکل مکان نما در چه نقطه ای به « دست » تبدیل می شود .
پس و پیش رفتن در م

/ 0 نظر / 62 بازدید