up.p30day.com آموزشی

 

آموزشی

این وبلاگ هدیه به همه ی عزیزان هم وطن و جوانان عزیز

روش ‌های آزاد‌سازی حافظه ‌روی سیستم
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  

روش ‌های آزاد‌سازی حافظه ‌روی سیستم

یکی از مشکلاتی که بیشتر کاربران به ویژه پس از گذشت مدتی از نصب ویندوز با آن برمی‌خورند‌، کمبود شدید حافظه ‌روی درایو سیستمی است. در حالی که راه‌های متفاوتی برای آزاد‌سازی حافظه ‌روی درایو‌ها و به ویژه درایو سیستمی وجود دارد، ما در اینجا چهار روش حرفه‌ای ‌برای این منظور مد نظر قرار می‌دهیم.

به هنگام روبه‌رو شدن با مشکل کمبود حافظه ‌روی سیستم و درایو سیستمی خود، نخستین نکته‌ای که به نظر هر کاربری می‌رسد، پاک کردن فایل‌ها و برنامه‌ها از روی سیستم و رجوع به ابزارهایی نظیر Disc CleanUp است. برخی از کاربران با نصب برنامه‌های سنگین و حجیم‌ روی درایوهای دیگر غیر از درایو سیستمی این مشکل را تا حدی حل و رفع می‌کنند و برخی دیگر از ‌روش‌ها برای این موضوع بهره می‌برند.

ما در اینجا چند روش متفاوت ‌برای آزاد‌سازی حافظه ‌روی درایو سیستمی ویندوز مد نظر قرار می‌دهیم که می‌تواند با ‌آن‌ها چندین گیگابایت حافظه ‌برای درایو سیستمی خود آزاد کنید.

[​IMG]

این چند روش معطوف به هدف قرار دادن مکان‌ها و فایلهایی بر روی سیستم است که به شدت حافظه را از شما دریغ می‌کنند. البته اشغال حافظه توسط این مکان‌ها چندان بی‌دلیل هم نیست، اما می‌توان با کمی ترفند و صرف وقت، تا حد زیادی حافظه اشغال شده توسط این فایل‌ها و مکان‌ها را آزاد کرد.

Hibernation و خاموش کردن آن
یکی از قابلیت‌هایی که بسیاری از کاربران از آن استفاده نکرده‌اند، ولی‌ متأسفانه حافظه بسیاری از سیستم را از آن خود می‌کند‌، قابلیت Hibernation است. این قابلیت چندین گیگابایت حافظه از درایو سیستمی را به خود اختصاص می‌دهد و اگر چنانچه استفاده‌ای از این ابزار ندارید، بهتر است ‌آن را غیر فعال کنید.

برای غیر فعال کردن ‌این قابلیت ‌روی منوی Start یا Start Screen کلیک ‌و گزینه cmd را جستجو کرده و آن را در حالت Run as Administrator اجرا کنید. سپس در cmd عبارت زیر را عینا وارد کرده و بر ‌دکمه Enter کلیک کنید.

Powercfg.exe /hibernate off

به این ترتیب، قابلیت Hibernate در سیستم شما غیر فعال می‌شود. چنانچه لازم بود دوباره این قابلیت را ‌فعال کنید، بار دیگر دستور فوق را با سوییچ on به جای off اجرا کنید.

[​IMG]

Page file و تغییر اندازه آن
یکی از فایل‌هایی که چندین گیگابایت حافظه را از درایو سیستم از آن خود می‌کند‌، Page File است. البته میزان حافظه‌ای که این فایل اشغال می‌کند، بسته به نوع سیستم عامل متفاوت است؛ برای نمونه،‌ روی ویندوز ۷ حجم این فایل برابر با میزان حافظه RAM است.

برای تغییر اندازه و حجم این فایل، به ترتیب زیر عمل کنید؛

کلیدهای Win + Pause را فشار دهید تا اپلت Control Panel اجرا شود. از پنل سمت راست گزینه Advanced System Settings را انتخاب کنید. پس از باز شدن System Properties ‌روی دکمه Settings در کنار Performance کلیک کنید.

[​IMG]

سپس به تب Advance رفته و ‌روی دکمه Change در زیر بخش Virtual Memory کلیک کنید. تیک گزینه automatically manage paging file size for all drives را برداشته و هر درایوی را که می‌خواهید برای جایگیری این فایل برگزیده و در صورت لزوم می‌تواند اندازه آن را نیز به دلخواه خود تغییر دهید.

[​IMG]

البته بهتر است بهترین میزان حجم فایل را با رصد کردن کارکرد سیستم بعد از تغییر آن به دست آورید. در صورتی که در عملکرد سیستم خود شاهد کندی و اشکال بودید، حجم تعیین شده را افزایش دهید.

تغییر اندازه System Restore
ابزار System Restore به کاربران سیستم عامل این امکان را می‌دهد که در صورت بروز اشکال در ویندوز، آن را به حالت پیش بازیابی کنند. Restore Pointها که‌‌ همان تاریخ‌ها یا نقاط عطف تغییر در سیستم هستند، هر زمان که شما اقدام به ایجاد تغییرات اساسی در هسته ویندوز می‌کنید ـ مانند نصب درایور‌ها ـ به شکل خودکار ایجاد می‌شوند. این امر منجر به آن می‌شود که به مرور زمان، بخشی از حافظه به این Restore Pointها اختصاص یابد.

برای تغییر اندازه System Restore دوباره با فشار ‌کلید‌های Win + Pause وارد اپلت Control Panel شوید. از پنل سمت چپ گزینه System Protection را انتخاب کنید. پنجره‌ای باز می‌شود که وضعیت کنونی System Restore را نشان می‌دهد.

[​IMG]

در این صفحه با انتخاب درایور مورد نظر خود و کلیک بر ‌دکمه Configure می‌توانید تنظیمات مربوط به Restore و اندازه و حجم فایل‌های مربوط به آن را تعیین کنید.

پاک کردن Shadow Copy ها و نگهداری از آخرین Restore Point
یکی از موارد مربوط به System Restore این است که به مرور زمان، تعداد Restore Pointهای انباشته ‌در سیستم منجر به اشغال شدید حافظه می‌شوند. پاک کردن این Restore Pointها یا Shadow Copyها از راه زیر ممکن است؛

گزینه Disc Cleanup را در منو‌ Start یا Start Screen جستجو ‌و آن را اجرا کنید. پس‌ از انتخاب درایور مورد نظر ‌روی دکمه Cleanup System Files کلیک ‌و سپس دوباره درایو مورد نظر خود را انتخاب کنید‌. بعد از باز شدن پنجره مذکور، وارد تب More Options شوید.

[​IMG]

سپس در ذیل بخش System Restores and Shadow Copies ‌روی دکمه Clean Up کلیک کنید. پیامی نمایش داده می‌شود که از شما در‌خواست تأیید پاکسازی موارد مربوطه را می‌کند. نکته مهم این است که این مورد را تنها در صورتی مد نظر قرار دهید که سیستم شما با ثبات و بدون مشکل عمل می‌کند.

به این ترتیب و با استفاده از این روش‌ها شما ‌خواهید توانست که بسته به مدت زمانی که از نصب سیستم عامل می‌گذرد، بین ۵ تا بیش از ۲۰ گیگابایت حافظه را ‌روی درایو سیستم خود آزاد کنید. راه دیگر برای آزاد‌سازی حافظه استفاده از Cloud Storage است که حتما آن را مد نظر قرار دهید.

منبع: تابناک​


دوست عزیز از دادن پاسخ به سوالات شما معذورم : روش ‌های آزاد‌سازی حافظه ‌روی سیستم
 
سه ابزار در ویندوز که کمتر از آن اطلاع دارید + عکس
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٥  

با وجود آنکه بیش از یک سال است که از حضور ویندوز 8 در بازار میگذرد، هنوز بسیاری از کاربران از نسخه پیشین ویندوز (ویندوز 7 ) استفاده میکنند و بسیاری نیز از ویندوز XP به ویندوز 8 روی آوردهاند. این در حالی است که هنوز ابزارها و ترفندهایی در ویندوز وجود دارد که بسیاری از کاربران به رغم این همه جابجایی از آن بیخبرند.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، با وجود آنکه بیش از یک سال است که از حضور ویندوز 8 در بازار میگذرد، هنوز بسیاری از کاربران از نسخه پیشین ویندوز (ویندوز 7 ) استفاده میکنند و بسیاری نیز از ویندوز XP به ویندوز 8 روی آوردهاند. این در حالی است که هنوز ابزارها و ترفندهایی در ویندوز وجود دارد که بسیاری از کاربران به رغم این همه جابجایی از آن بیخبرند.

صحبت کردن از ابزارهای مخفی در ویندوز همیشه جالب توجه بوده است. کلیدهای میانبر خاص و ویژه، ترفندهای مخفی و حرفهای، ابزارهایی که کمتر کسی آنها را میشناسد و مانند آن همیشه برای کاربران این سیستم عامل جالب توجه و دوستداشتنی بوده است.


در این جا ما تلاش میکنیم شما را با سه نمونه از ابزارهایی آشنا سازیم که مایکروسافت در دو یا سه سال گذشته به ویندوز افزوده و بسیاری از کاربران از وجود آنها بیخبرند.


فایلهای پاک شده خود را با cipher غیرقابل بازیابی کنید


به گزارش تابناک، همواره به شما توصیه میکنیم، فایلها و دادههای حساس خود را به گونهای پاک کنید که قابل بازیابی نباشند. برای این موضوع چه در رایانههای شخصی و چه در گوشیهای هوشمند نیز ابزارهایی معرفی نمودهایم.


اما جالب اینکه ویندوز در دل خود ابزاری دارد که به سادگی با رونویسی کردن فضای خالی حافظه، فایلها و دادههای سیستم شما را غیر قابل بازیابی میکند.


برای استفاده از این ابزار cmd را اجرا و در آن دستور cipher /w: C را وارد کنید. در این صورت درایو C شما کامل پاکسازی خواهد شد. برای هریک از درایوها کافی است که عبارت درایو مورد نظر را در این دستور با حرف C جایگزین کنید (برای نمونه: cipher /w:D).
[​IMG]
این پروسه البته کمی زمان بر است، اما زمانی که تکمیل شود، حتی حرفه ای های FBI هم نخواهند توانست از حافظه سیستم شما اطلاعات قابل استفاده ای بازیابی کنند!



فراتر از سیستم خود جستجو کنید!

ویندوز ابزاری ذاتی برای جستجوی فایل ها و داده ها در سیستم شما را دارد. اما آیا میدانستید که با کاربست کمی ترفند، میتوانید حتی جستجوی خود را در ورای اینترنت نیز صورت دهید؟ این کار با استفاده از Search Connector ها ممکن است:


برای این کار کافی است که شما اقدام به دانلود و نصب Search Connector های که سازگار با استانداردهای OpenSearch هستند کنید. این ها با عنوان Federate Search نیز شناخته میشوند. ما در پایان این مطلب دو نمونه از این Connector ها را که مربوط به جستجوی Yahoo و Bing است را برای دانلود قرار داده ایم و شما نیز خود میتوانید در گوگل به دنبال سایر Connector ها بگردید.
[​IMG]
این Connector ها فایلهایی با پسوند OSDX هستند که زمانی که آنها را اجرا کنید پیامی ظاهر میشود که از شما درخواست مجوز برای نصب Connector را میکند:
[​IMG]



بعد از آنکه آنها را نصب کردید، Explorer ویندوز را باز کنید و خواهید دید که در پنل سمت چپ و در نمای درختی که درایو ها نمایش داده میشود، این Connector ها دیده میشوند. با انتخاب این Connector ها و جستجو در Explorer مستقیما جستجوی شما به وب منتقل میشود:



[​IMG]
بسیاری از کاربران اخیرا جادوی Search Connector ها را دریافته اند ولی بیش از 90 درصد کاربران هنوز هیچ اطلاعی از این موضوع و ابزار ندارند.
اینها سه ابزاری بودند که ما در اینجا با این ایده آنها را مطرح کردیم که شاید شما تا کنون نامی از آنها نشنیده باشید و امیدواریم که این ابزارها از این پس به کمک شما بیایند. اما آیا شما نیز ترفند و ابزاری ناشناخته در ویندوز را میشناسید و به کار میبرید؟ حتما آن را با ما و سایر کاربران در بخش نظرات همین گزارش در میان بگذارید.
بسیاری از کاربران اخیرا جادوی Search Connector ها را دریافته اند ولی بیش از 90 درصد کاربران هنوز هیچ اطلاعی از این موضوع و ابزار ندارند.



آمار ثبات و بیثباتی سیستم خود را بگیرید!



بگذارید با یک ابزار کاربردی آغاز کنیم. آیا احساس میکنید سیستم شما چند مدتی است، بیثبات عمل میکند و به مشکل خورده است؟ این موضوع میتواند از نشانههای وجود یک بدافزار خطرناک در دل سیستم شما باشد. برای فهمیدن این موضوع، میتوانید از ابزار Reliability History استفاده کنید.


[​IMG]
تنها کافی است، عبارت View reliability History را در منو Start یا Start Screen خود جستجو و آن را اجرا کنید. با این کار، پنجرهای نمایش داده میشود که گزارشی از کارکرد سیستم شما در چند هفته اخیر به همراه مشکلات و مسائل احتمالی که برای آن پدید آمده، میدهد.


بگذارید با یک ابزار کاربردی آغاز کنیم. آیا احساس میکنید سیستم شما چند مدتی است، بیثبات عمل میکند و به مشکل خورده است؟ این موضوع میتواند از نشانههای وجود یک بدافزار خطرناک در دل سیستم شما باشد. برای فهمیدن این موضوع، میتوانید از ابزار Reliability History استفاده کنید.


دوست عزیز از دادن پاسخ به سوالات شما معذورم : سه ابزار در ویندوز که کمتر از آن اطلاع دارید + عکس